Oct 13, 2025 Deixa un missatge

Quines són les classificacions comuns i els estàndards nacionals de ferrosilici?

Quines són les classificacions comuns i els estàndards nacionals de ferrosilici?
 

 

Ferrosilici, un aliatge de ferro-silici fos en forns elèctrics que utilitza coc, ferralla d'acer i quars (o sílice) com a matèries primeres, s'utilitza àmpliament com a desoxidant a la indústria siderúrgica. Entendre les seves classificacions i els estàndards nacionals és essencial per a les indústries que depenen de materials coherents i d'alta-qualitat. A continuació, desglossem els aspectes clau del ferrosilici tal com defineixen els estàndards nacionals xinesos.

1

1. Classificació

 

El ferrosilici es classifica en quatre tipus segons els mètodes de producció i la composició:

 

  • Alt-silici Ferrosilici (GG)
  • Ferrosilici estàndard (PG)
  • Baix-alumini ferrosilici (DL)
  • Ferrosilici (GC) d'alta -puresa

 

El ferrosilici d'alta puresa-, en particular, es produeix mitjançant processos de refinament externs per minimitzar el contingut d'impureses.

 

2. Sistema de designació de graus

La convenció de denominació de grau segueix una estructura clara:

 

  • Les dues primeres lletres indiquen el tipus de ferrosilici (per exemple, GG, PG, DL, GC).
  • Això és seguit pel codi de producte "FeSi".
  • El número següent representa el límit inferior de contingut de silici (per exemple, 97 indica un mínim del 97% de silici).
  • Les anotacions addicionals especifiquen els límits superiors de les impureses clau (per exemple, "Al1.5" indica el contingut d'alumini limitat a l'1,5%).
  • Per al ferrosilici de -puresa alta, una lletra final (A, B o C) classifica els nivells d'impureses secundàries.
info-408-301

 

 

 

3. Requisits de composició química

El ferrosilici es subdivideix en 40 graus en les quatre categories, cadascuna amb estrictes estàndards de composició química:

 

  • Composició química del ferrosilici d'alt-silici

 

Categoria Grau Si % Major o igual a Al % Menor o igual a Fe % Menor o igual a Ca % Menor o igual a Mn % Menor o igual a Cr % Menor o igual a P% Menor o igual a S % Menor o igual a C % Menor o igual a Ti %

Alt-

Silici

Ferrosilici

GG FeSi97Al1.5 97.0 1.5 1.5 0.3 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -
GG FeSi95Al1.5 95.0-<97.0 1.5 2.0 0.3 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -
GG FeSi95Al2.0 95.0-<97.0 2.0 2.0 0.4 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -
GG FeSi93Al1.5 93.0-<95.0 1.5 2.0 0.6 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -
GG FeSi93Al3.0 93.0-<95.0 3.0 2.5 0.6 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -
GG FeSi90Al2.0 90.0-<93.0 2.0 - 1.5 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -
GG FeSi90Al3.0 90.0-<93.0 3.0 - 1.5 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -
GG FeSi87Al2.0 87.0-<90.0 2.0 - 1.5 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -
GG FeSi87Al3.0 87.0-<90.0 3.0 - 1.5 0.4 0.2 0.040 0.030 0.20 -

 

 

 

  • Composició química del ferrosilici estàndard

 

Categoria Grau Interval Si% Al % Menor o igual a Ca % Menor o igual a Mn % Menor o igual a Cr % Menor o igual a P % Menor o igual a S % Menor o igual a C % Menor o igual a Ti % Menor o igual a

Estàndard

Ferrosilici

PG FeSi75Al1.5 75.0-<80.0 1.5 1.5 0.4 0.3 0.045 0.020 0.10 0.30
PG FeSi75Al2.0 75.0-<80.0 2.0 1.5 0.4 0.3 0.040 0.020 0.20 0.30
PG FeSi75Al2.5 75.0-<80.0 2.5 - 0.4 0.3 0.040 0.020 0.20 0.30
PG FeSi72Al1.5 72.0-<75.0 1.5 1.5 0.4 0.3 0.045 0.020 0.20 0.30
PG FeSi72Al2.0 72.0-<75.0 2.0 1.5 0.4 0.3 0.040 0.020 0.20 0.30
PG FeSi72Al2.5 72.0-<75.0 2.5 - 0.4 0.3 0.040 0.020 0.20 0.30
PG FeSi70Al2.0 70.0-<72.0 2.0 - 0.5 0.5 0.045 0.020 0.20 -
PG FeSi70Al2.5 70.0-<72.0 2.5 - 0.5 0.5 0.045 0.020 0.20 -
PG FeSi65 65.0-<70.0 3.0 - 0.5 0.5 0.045 0.020 - -
PG FeSi40 40.0-<47.0 - - 0.6 0.5 0.045 0.020 - -

 

 

 

  • Composició química de ferrosilici de baix-alumini

 

Categoria Grau Si % rang Al % Menor o igual a Ca % Menor o igual a Mn % Menor o igual a Cr % Menor o igual a P % Menor o igual a S % Menor o igual a C % Menor o igual a Ti % Menor o igual a

Baix-

Alumini

Ferrosilici

DL FeSi75Al0.3 75.0-<80.0 0.3 0.3 0.4 0.3 0.030 0.020 0.10 0.30
DL FeSi75Al0.5 75.0-<80.0 0.5 0.5 0.4 0.3 0.035 0.020 0.10 0.30
DL FeSi75Al0.8 75.0-<80.0 0.8 1.0 0.4 0.3 0.035 0.020 0.10 0.30
DL FeSi75Al1.0 75.0-<80.0 1.0 1.0 0.4 0.3 0.035 0.020 0.10 0.30
DL FeSi72Al0.3 72.0-<75.0 0.3 0.3 0.4 0.3 0.030 0.020 0.10 0.30
DL FeSi72Al0.5 72.0-<75.0 0.5 0.5 0.4 0.3 0.030 0.020 0.10 0.30
DL FeSi72Al0.8 72.0-<75.0 0.8 1.0 0.4 0.3 0.035 0.020 0.10 0.30
DL FeSi72Al1.0 72.0-<75.0 1.0 1.0 0.4 0.3 0.035 0.020 0.10 0.30

 

 

  • Composició química de ferrosilici d'alta -puresa

 

Categoria Grau Si % Major o igual a Ti % C % Menor o igual a Al % Menor o igual a P % Menor o igual a S % Menor o igual a Mn % Menor o igual a Cr % Menor o igual a Ca % Menor o igual a V % Menor o igual a Ni % Menor o igual a B % Menor o igual a

Alt-

Puresa

Ferrosilici

GC FeSi75Ti0.01-A 75.0 0.010 0.012 0.01 0.010 0.010 0.1 0.1 0.01 0.010 0.02 0.002
GC FeSi75Ti0.01-B 75.0 0.010 0.015 0.03 0.015 0.010 0.2 0.1 0.03 0.020 0.03 0.005
GC FeSi75Ti0.015-A 75.0 0.015 0.015 0.01 0.020 0.010 0.1 0.1 0.01 0.015 0.03 -
GC FeSi75Ti0.015-B 75.0 0.015 0.020 0.03 0.025 0.010 0.2 0.1 0.03 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.02-A 75.0 0.020 0.015 0.03 0.025 0.010 0.2 0.1 0.03 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.02-B 75.0 0.020 0.020 0.10 0.030 0.010 0.2 0.1 0.10 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.02-C 75.0 0.020 0.050 0.50 0.030 0.010 0.2 0.1 0.50 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.03-A 75.0 0.030 0.015 0.10 0.030 0.010 0.2 0.1 0.10 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.03-B 75.0 0.030 0.020 0.20 0.030 0.010 0.2 0.1 0.20 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.03-C 75.0 0.030 0.050 0.50 0.015 0.010 0.2 0.1 0.50 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.05-A 75.0 0.050 0.015 0.10 0.025 0.010 0.2 0.1 0.10 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.05-B 75.0 0.050 0.020 0.20 0.030 0.010 0.2 0.1 0.20 0.020 0.03 -
GC FeSi75Ti0.05-C 75.0 0.050 0.050 0.50 0.015 0.010 0.2 0.1 0.50 0.020 0.05 -

 

Aquestes especificacions asseguren que el material compleixi diverses necessitats industrials, des de la desoxidació bàsica fins a la producció d'aliatges especialitzats.

 

 

 

4. Requisits d'estat físic

 

La forma física del ferrosilici també està regulada:

  • Per als graus FeSi72–FeSi75 produïts mitjançant fosa de motlle de ferro, el gruix no ha de superar els 100 mm.
  • Els graus FeSi40, FeSi65 i FeSi70 han de tenir un gruix inferior a 80 mm.
  • Els processos de colada directa han de garantir que la segregació del contingut de silici no superi el 3,0%.
  • Quan es subministren en forma de grumolls, granulats o en pols, la mida de les partícules ha de complir les especificacions estandarditzades.
Nivell Especificació/mm Percentatge de mida inferior - Valor límit inferior de mida del gra Oversize% - Quantitat on 2 o 3 costats superen 1,15 vegades el límit superior de la mida del gra
Termoll natural - Massa inferior a 20 mm × 20 mm Menor o igual a 8 -
Termoll processat 10-50 Menor o igual a 6 Menor o igual a 5
Grànuls de silici 3-10 Menor o igual a 6 Menor o igual a 5
Silici en pols 0-3 - Menor o igual a 5
  0-1 - Menor o igual a 10

 

 

Aplicacions més enllà de la fabricació d'acer

 

Tot i que el ferrosilici s'utilitza principalment com a desoxidant en la producció d'acer, també serveix com a agent d'aliatge en acer estructural de baix-aliatge, acer per molles, acer per a coixinets, acer-resistent a la calor i acer al silici elèctric. A més, actua com a agent reductor en la producció de ferroaliatges i la indústria química.

 

 


 

L'experiència de Henan Fengyang en ferrosilici

 

A Henan Fengyang Metallurgical Materials Co., Ltd., estem orgullosos de produir ferrosilici que s'adhereix als més alts estàndards nacionals i internacionals. La nostra gamma de productes inclou:

 

  • Ferrosilici (GC) d'alta -puresa: Ideal per a aplicacions que requereixen mínimes impureses.
  • Baix-alumini ferrosilici (DL): Adequat per a la fabricació d'acer avançada i aliatges especials.
  • Talla personalitzada: Subministrem ferrosilici en forma de grumolls, granulats o en pols per satisfer els requisits específics del client.

 

Amb un estricte control de qualitat i un enfocament en la innovació, ens assegurem que els nostres productes ofereixen un rendiment excepcional en diverses aplicacions industrials.

 

Per obtenir més informació o per parlar de com les nostres solucions de ferrosilici poden satisfer les vostres necessitats, no dubteu a contactar amb nosaltres ainfo@fyalloy.com. Estem aquí per donar suport al vostre negoci amb fiabilitat i experiència.

 


 

Aquest article es basa en els estàndards nacionals xinesos de ferrosilici i només té finalitats informatives. Els requisits tècnics específics s'han de verificar amb les últimes normes oficials.

 

Enviar la consulta

whatsapp

Telèfon

Correu electrònic

Investigació